Du er her:  - Startside  - Miljø  - Arkiv Miljø

YS miljøfyrtånsertifisert

- Jeg vil gratulere YS med at de er den første hovedorganisasjonen på arbeidstakersiden som er sertifisert som Miljøfyrtårn, sier Solheim.
document image 1

Foto: Terje Bergersen, Negotia

I tillegg til YS og YS Medlemsfordeler er følgende YS-forbund nå sertifisert som Miljøfyrtårn: BFO (Befalets Fellesorganisasjon), Delta, Finansforbundet, Negotia, NNH (Norske Naturterapeuters Hovedorganisasjon), Stafo, YTF (Yrkestrafikkforbundet) og Parat.

Miljøfyrtårn er en sertifiseringsordning hvor virksomheten må sette i system og gjennomføre spesifikke miljøtiltak. Oslo kommune sertifiserer virksomheten etter kriterier fastsatt av stiftelsen Miljøfyrtårn.

- YS tar klima- og miljøtrusselen på alvor og har i 2008 utarbeidet en handlingsplan for klima og miljø. Her krever vi handling internasjonalt, nasjonalt og lokalt. Skal vi være troverdige må vi begynne med vår egen arbeidsplass, sa YS-leder Tore Eugen Kvalheim da han mottok Miljøfyrtårnsertifikatet av statsråd Solheim i dag.

- Jeg er stolt over at vi går foran og blir sertifisert. Vi tar stadig små steg, men de er bevisstgjørende i forhold til de store spørsmålene, sa YS-lederen.

- Sertifiseringen viser at YS har tatt viktige grep i organisasjonen for å gjennomføre miljøbesparende tiltak. Dette klarer de å kombinere med oppgavene de har som arbeidstakerorganisasjon, sa Solheim.





[Tilbake]Utskriftsversjon